MEETING SCHEDULE

 

EIGHTH INTERNATIONAL CONFERENCE

 ON COGNITIVE AND NEURAL SYSTEMS

May 19 – 22, 2004

 

 

 

WEDNESDAY, MAY 19, 2004

Tutorial Lecture and Invited and Contributed Talks

7:15am-8:00am

Meeting Registration

8:00am-10:00am     

            Stephen Grossberg

            (Boston University)

Tutorial Lecture Series: Linking brain to mind

10:00am-10:30am

Coffee Break

Session Chair: Daniel Bullock

10:30am-11:15am   

William H. Warren

(Brown University)    

Behavioral dynamics of locomotor path formation

11:15am-12:00pm

Jeffrey D. Schall

(Vanderbilt University)

Neural selection and control of visual guided eye movements

12:00pm-1:30pm

Lunch

1:30pm-2:15pm       

Eve Marder

(Brandeis University)

Stability and plasticity in neuronal and network dynamics

2:15pm-3:00pm

Ehud Ahissar

(The Weizmann Institute)

Encoding and decoding of vibrissal active touch

3:00pm-3:45pm

Mriganka Sur

(Massachusetts Institute of Technology)

Plasticity and dynamics of visual cortex networks

3:45pm-4:15pm       

Coffee Break

Session Chair: Eric Schwartz

4:15pm-4:30pm

            Michael E. Hasselmo, Randal A. Koene, and Robert C. Cannon

            (Boston University)

Hippocampal and prefrontal cortical mechanisms for goal-directed and memory-guided behavior

4:30pm-4:45pm

Randal A. Koene, R.C. Cannon, and Michael E. Hasselmo

            (Boston University)

Goal directed behavior guided by an integrate and fire model of mechanisms in prefrontal cortex

4:45pm-5:00pm

Denis Sheynikhovich and Wulfram Gerstner

            (Swiss Federal Institute of Technology)

            Agent localization in a familiar environment

5:00pm-5:15pm

Alexei Samsonovich and Giorgio Ascoli

            (George Mason University)

A simple neural network model of the hippocampus suggesting its role in the navigation of memory

5:15pm-5:30pm

Anil K. Seth

            (The Neurosciences Institute)

            High neural complexity accompanies robust behavior in a target fixation task

5:30pm-5:45pm

            Jason Ritt, Mark L. Andermann, and Christopher I. Moore

            (Massachusetts Institute of Technology and Harvard University)

            Mechanical interactions in texture sensing by rat vibrissae

5:45pm-6:00pm

            Valentin Zhigulin and Mikhail Rabinovich

            (California Institute of Technology and University of California at San Diego)

            Learning of synchronization in heterogeneous spiking neural networks

6:00pm-6:15pm

            K.D. Harris, P. Bartho, M.B. Zugaro, L. Monconduit, S. Marguet, and G. Buzsaki

            (Rutgers University)

            Disintegration of neocortical cell assemblies under general anesthesia

6:15pm-6:30pm

            Marcus Kaiser

            (International University Bremen)

            Structural patterns underlying robustness in neural systems

 

 

THURSDAY, MAY 20, 2004

Tutorial Lecture, Invited and Contributed Talks, and Poster Session I

7:15am-8:00am

Meeting Registration

8:00am-10:00am     

Stephen Grossberg

(Boston University)

Tutorial Lecture Series: Linking brain to mind

10:00am-10:30am

Coffee Break and Poster Session I

Session Chair: Frank Guenther

10:30am-11:15am

Stephen D. Goldinger

(Arizona State University)

Generalization gradients in perceptual memory

11:15am-12:00pm

            Moshe Bar

(Massachusetts General Hospital)

Top-down facilitation of visual object recognition

12:00pm-12:45pm

Alan Baddeley

(University of York)

What’s new in working memory?  

12:45pm-2:15pm     

Lunch

2:15pm-3:15pm       

Plenary Talk:

John R. Anderson

(Carnegie Mellon University)

Using fMRI to track the components of a cognitive architecture

Session Chair: Barbara Shinn-Cunningham

3:15pm-3:30pm

            D.L. Jewett, L.J. Larson-Prior, and M.T. Hart

            (Abratech Corporation and Washington University)

A-waves and G-waves: Unexpected, puzzling, overlapped auditory evoked responses in humans

3:30pm-3:45pm

            Jeffrey S. Bowers

            (University of Bristol)

            The role of competition in visual word identification

3:45pm-4:00pm

            Colin J. Davis

            (Macquarie University)

Phase coding: A method for simultaneously encoding order and signal strength in a neural network model of recognition

4:00pm-4:15pm

            Wu-Hsi Li and Shyh-Kang Jeng

            (National Taiwan University)

            From speech signals to syllables/words: An unsupervised learning approach

4:15pm-4:30pm

            T. Vieville and S. Thorpe  

            (INRIA)

            A deterministic biologically plausible classifier

4:30pm-4:45pm

            Pedro M. Rodrigues and Jaap M.J. Murre

            (University of Lisbon and University of Amsterdam)

            Neural correlates of a human category learning model

4:45pm-5:00pm

            Gail A. Carpenter, Bilgin Ersoy, and Stephen Grossberg

            (Boston University)

            Top-down expectations during cortical learning of recognition categories

5:00pm-5:30pm       

Coffee Break

5:00pm-8:00pm       

Poster Session I  

 

 

FRIDAY, MAY 21, 2004

Tutorial Lecture and Invited and Contributed Talks

7:30am-8:00am

Meeting Registration

8:00am-10:00am     

Stephen Grossberg

(Boston University)

Tutorial Lecture Series: Linking brain to mind

10:00am-10:30am   

Coffee Break

Session Chair: Ennio Mingolla

10:30am-11:15am   

Joseph Z. Tsien

(Boston University)

Integrated analysis of memory process in mice

11:15am-12:00pm   

Bartlett W. Mel

(University of Southern California)

The pyramidal neuron: What sort of computing device?

12:00pm-1:30pm

Lunch

1:30pm-2:15pm

Daniel Kersten

(University of Minnesota)

How does human vision resolve ambiguity about objects?

2:15pm-3:00pm

Stephen M. Kosslyn

(Harvard University)

The imagery debate 30+ years later: Can neuroscience data settle the issue?

3:00pm-3:45pm

Chantal E. Stern

(Boston University)

Sequence? What sequence? fMRI studies of the medial temporal lobe in sequence learning

3:45pm-4:15pm       

Coffee Break

Session Chair: Michele Rucci

4:15pm-4:30pm

            Basabi Bhaumik and Mona Mathur

            (Indian Institute of Technology)

Co-development of orientation and spatial frequency map: A possible developmental mechanism

4:30pm-4:45pm

            Jochen Triesch

            (University of California at San Diego)

            Synergies between synaptic and intrinsic learning in individual model neurons

4:45pm-5:00pm

            Yongqiang Cao and Stephen Grossberg

            (Boston University)

A laminar cortical model of stereopsis and 3D surface perception: Da Vinci stereopsis and closure

5:00pm-5:15pm

            Doerthe Seifert, Mark A. Elliott, and Anne Giersch

            (Ludwig-Maximilians University and University Hospital of Strasbourg)

The effects of benzodiazepine administration on collinearity grouping and synchrony coding in perceptual organization

5:15pm-5:30pm

            Janneke F.M. Jehee, Gustavo Deco, Jaap M.J. Murre, and Victor A.F. Lamme

            (University of Amsterdam and University Pompeu Fabra)

A model of recurrent interactions between lower- and higher-tier visual areas explains crowding

5:30pm-5:45pm

            Wenxue Wang, Philip S. Ulinski, and Bijoy K. Ghosh

            (Washington University and University of Chicago)

Cellular mechanisms generating and controlling wave propagation in the visual cortex

5:45pm-6:00pm

            Pierre Bayerl and Heiko Neumann

            (University of Ulm)

            Disambiguating visual motion: A model of recurrent V1-MT interaction

6:00pm-6:15pm

            Zhijun Yang, Katherine Cameron, Vasin Boonsobhak, and Alan Murray

            (Edinburgh University)

            A cognitive vision model with STDP adaptation

6:15pm-6:30pm

            Ming-Jung Seow and Vijayan K. Asari

            (Old Dominion University)

Neural network based human visual system modeling for visibility improvement in digital images

6:30pm-9:30pm

            Meeting Reception

 

 

SATURDAY, MAY 22, 2004

Tutorial Lecture, Invited and Contributed Talks, and Poster Session II

7:30am-8:00am       

Meeting Registration

8:00am-10:00am     

Stephen Grossberg

(Boston University)

Tutorial Lecture Series: Linking brain to mind

10:00am-10:30am   

Coffee Break and Poster Session II

Session Chair: Gail Carpenter

10:30am-11:15am

Jeremy Wolfe

(Brigham & Women’s Hospital and Harvard Medical School)

The role of selective attention in human vision: A two pathways account

11:15am-12:00pm

Tai-Sing Lee

(Carnegie Mellon University)

Inference and prediction in the visual cortex

12:00pm-12:45pm

Gail A. Carpenter, Siegfried Martens, and Ogi J. Ogas

(Boston University)

Distributed prediction and hierarchical knowledge discovery by ARTMAP neural networks

12:45pm-2:15pm     

Lunch

2:15pm-3:15pm       

Plenary Talk:

Miguel Nicolelis

(Duke University)

Computing with neural ensembles

Session Chair: Michael Cohen

3:15pm-3:30pm

            Arash Fazl, Stephen Grossberg, and Ennio Mingolla

            (Boston University)

Adaptive information fusion during invariant visual object learning and recognition using active visual eye movements and attentional control

3:30pm-3:45pm

Artur M. Arsenio

            (Massachusetts Institute of Technology)

            On the development of a simple artificial brain for a humanoid

3:45pm-4:00pm

            Claus C. Hilgetag and Helen Barbas

            (International University Bremen and Boston University)

Proximity and structural similarity as predictors of primate corticocortical connectivity

4:00pm-4:15pm

            Don Peterson, Boris Galitsky, and Saveli Goldberg

            (University of London and Massachusetts General Hospital)

Literal handling of conflicting default rules leads to inadequate

 reactions of autistic patients

4:15pm-4:30pm

            Masahide Ohki, Hiroyuki Torikai, and Toshimichi Saito

            (Hosei University)

            Basic characteristics of a simple radial basis ART network and its application

4:30pm-4:45pm

            Hackjin Kim and Paul J. Whalen

            (University of Wisconsin)

A computational model of amygdala-basal forebrain interaction in the detection and resolution of predictive uncertainty

4:45pm-5:00pm

            Eiji Mizutani and Stuart E. Dreyfus

            (Tsing Hua University and University of California at Berkeley)

Cohen-Grossberg and Elman recurrent networks for model-free actor-critic reinforcement learning in non-Markovian domains

5:00pm-5:30pm       

Coffee Break

5:00pm-8:00pm       

Poster Session II

 

 

POSTER SESSION I: Thursday, May 20, 2004

All posters will be displayed for the full day.

 

Audition, Speech, and Language:

#1

Christian Karl, Howard I. Cohen, Socrates Deligeorges, Tyler Gore, David C. Mountain, Marianne Nourzad, Zibing Yang, Aleks Zosuls, and Allyn E. Hubbard

(Boston University)

Real-time auditory signal processing for sound localization in battlefield acoustics

 

#2

Socrates Deligeorges and David C. Mountain

(Boston University)

A computationally efficient biomimetic model for sound localization and identification using temporal cues

 

#3

Antje Ihlefeld and Barbara G. Shinn-Cunningham

(Boston University)

Extracting sound location cues in reverberant space: Short-term interaural level differences in a classroom

 

#4

Youngik Kim and Rhee Man Kil

(Korea Advanced Institute of Science and Technology)

Noise-robust estimation of sound source directions based on zero-crossing peak-amplitude coding

 

#5

Martha E. Tyrone and Bencie Woll

(Haskins Laboratories and City University London)

Sign as articulation: Evidence from movement disorders

 

#6

Asuka Terai, Saori Hirose, and Masanori Nakagawa

(Tokyo Institute of Technology)

A neural network model of metaphor understanding influenced by the visual image

 

#7

Masanori Nakagawa, Asuka Terai, and Saori Hirose

(Tokyo Institute of Technology)

A neural network model of metaphor understanding

 

#8

Keiga Abe and Masanori Nakagawa

(Tokyo Institute of Technology)

A neural network model of metaphor generation

 

#9

Leena Mary, K. Sreenivasa Rao, Suryakanth V. Gangashetty, and B. Yegnanarayana

(Indian Institute of Technology)

Neural network models for capturing duration and intonation knowledge for language and speaker identification

 

Learning and Recognition:

#10

Rudolf Andoga and Marek Dobes

(Technical University of Kosice and Slovak Academy of Sciences)

Modeling visual object-oriented attention using neural networks

 

#11

S. Buchala, N. Davey, R.J. Frank, and T.M. Gale

(University of Hertfordshire and QEII Hospital)

Gender recognition: The role of global and feature-based information

 

#12

Xiangyu Tang, Douglas Garrett, Viral Shah, Lawrence Kite, and Christoph von der Malsburg

(University of Southern California)

Full-body human recognition from video sequences

 

#13

Rushi Bhatt and Massimiliano Versace

(Boston University)

Default ARTMAP with self-adjusting learning rate

 

#14

Rui Xu and Donald C. Wunsch II

(University of Missouri at Rolla)

Application of ellipsoid ART/ARTMAP in analyzing gene expression data

 

#15

Xiao Hu, Anne Maglia, and Donald C. Wunsch II

(University of Missouri at Rolla)

Using a recurrent neural network to predict the expression level of a genetic regulatory network

 

#16

Wei Cao, Qiao Li, and Shekhar Pradhan

(West Virginia University, Beijing University, and Bluefield State College)

Non-global convergence and solvability

 

#17

Wei Cao, Shekhar Pradhan, and Qiao Li

(West Virginia University, Bluefield State College, and Beijing University)

Homogeneous-pre-modeling using recurrent neural network for self-organizing map

 

#18

Bino I. Koshy, R. Sivanandan, and S.B. Pattnaik

(Indian Institute of Technology)

Neural network based travel model choice analysis

 

#19

Yujia An and Lei Xu

(Chinese University of Hong Kong)

Combination of binary factor analysis and LMSER self-organization with automatic hidden factor analysis

 

#20

Patricia Melin and Oscar Castillo

(Tijuana Institute of Technology)

Face recognition using modular neural networks and fuzzy Sugeno integral for response integration

 

Sensory-Motor Control and Robotics:

#21

Marianna Erlikh 

(St. Petersburg State University)

The influences of sensory and motor income on lateralization of non-skilled motor behavior during the early postnatal development of white rats

 

#22

Eric Sauser and Aude Billard

(Swiss Federal Institute of Technology)

Gain modulated populations of neurons for three dimensional frames of reference transformations

 

#23

Miriam Zacksenhouse, Mikhail A. Lebedev, Joseph E. O’Doherty, Jose M. Carmena, Craig Henriquez, and Miguel A.L. Nicolelis

(Israel Institute of Technology and Duke University)

Operation of brain-machine interface increases the variance and degree of correlation in fronto-parietal cortical activity

 

#24

Peter Kostelnik and Adrian Toth

(Technical University of Kosice)

Learning and using concepts in multi-robot scenario

 

#25

Keny Ordaz Hernandez and Ismael Lopez-Juarez

(CIATEQ Advanced Technology Center)

M2ARTMAP: A multimodal neural architecture for sensorial perception on industrial robots

 

#26

Jorge Corona Castuera and Ismael Lopez-Juarez

(CIATEQ Advanced Technology Center)

Task planner for robotic assembly

 

#27

Qiang Yao, Daryl Beetner, and Donald C. Wunsch II

(University of Missouri at Rolla)

Mobile robot navigation using a fuzzy logic method

 

#28

Kunlin Wei, Heiko Wagner, and Dagmar Sternad

(Pennsylvania State University and University of Jena)

Dynamical stability in rhythmic ball manipulation

 

#29

Dagmar Sternad, Hong Yu, Aymar der Rugy, and Daniel Russell

(Pennsylvania State University)

Resonance properties and their influence on rhythmic movements

 

#30

Yasuhiro Takachi, Fumihiko Ishida, and Yasuji Sawada

(Tohoku Institute of Technology and Electro-Communication University)

Hand motion precedes the target when discrimination capability of the target is poor

 

Hybrid Systems:

#31

Ranjit Desai

(Knumi Inc.)

Goal directed classification of digital assets using multimodal information measures

 

#32

Oscar Castillo and Patricia Melin

(Tijuana Institute of Technology)

Evolution of modular neural networks for system identification

 

#33

Vassilis G. Kaburlasos

(Technological Educational Institution of Kavala)

A device for linking brain to mind based on lattice theory

 

#34

Nian Zhang and Donald C. Wunsch II

(University of Missouri at Rolla)

VLSI layout verification with neural networks

 

#35

Xindi Cai and Donald C. Wunsch II

(University of Missouri at Rolla)

Evolutionary computation in playing CaptureGo game

 

 

POSTER SESSION II: Saturday, May 22, 2004

All posters will be displayed for the full day.

 

Vision:

#1

Liang Fang and Stephen Grossberg

(Boston University)

How are the surface lightnesses of complex stereograms assigned to the correct depths?

 

#2

Arash Yazdanbakhsh and Takeo Watanabe

(Boston University)

Different influence of horizontal and vertical subjective contours on the depth of their embedded subjective plane

 

#3

Christine Falter, Mark A. Elliott, Hans C., Strasburger, and Dorothe Poggel

(Ludwig-Maximilians University, Vision Research Group, and Boston University)

Temporal dynamics and form discrimination in blindsight

 

#4

Denise A. Valenti and Alice Cronin-Golomb

(Boston University)

Brain, optic nerve, and retina: Modeling visual pathways from disease processes

 

#5

Gaelle Desbordes and Michele Rucci

(Boston University)

Modeling the responses of geniculate neurons during fixational instability

 

#6

Bilgin Ersoy, Igor Kagan, Max D. Snodderly, and Michele Rucci

(Boston University, California Institute of Technology, and Georgia Medical College)

Modeling the responses of V1 complex cells in alert monkeys

 

#7

David Ingle

(retired)

Visual persistences: An interface of perception and memory

 

#8

Alina Coman and Corina Sas

(University of Transylvania and University College Dublin)

Perceptual organization: Between implicit learning and Gestalt laws

 

#9

J. Berzhanskaya, S. Grossberg, and E. Mingolla

(Boston University)

Motion-to-form cortical projections and the distortion of position maps

 

#10

Murthy Bhavaraju and Ennio Mingolla

(Boston University)

Perception of speed across variations in spatiotemporal frequency

 

#11

James L. Rose and Joanne D’Silva

(University of Florida)

Development of geographical slant perception

 

#12

Donghwan Kim, Dohyung Rim, and Yillbyung Lee

(Yonsei University)

Visual attention by multi-resolution filtering

 

#13

Arturo Carsetti

(University of Rome)

Meaning and self-organization in visual cognition

 

Cognition, Planning, and Attention:

#14

M. Medalla and H. Barbas

(Boston University)

Laminar organization of connections between posterior lateral prefrontal and lateral intraparietal areas

 

#15

M. Germuska, J. Fiala, and H. Barbas

(Boston University)

Architecture of ultrastructural features of identified synapses linking prefrontal and temporal cortex

 

#16

Mieko Tanaka-Yamawaki

(Tottori University)

Human random generation as a tool to detect the mental condition

 

Reinforcement and Emotion:

#17

Edith Law, Jorge Armony, and Doina Precup

(McGill University)

Significance coding and reinforcement learning as a model for fear conditioning

 

#18

Biman B. Roy

(Nathan Kline Institute for Psychiatric Research)

Aggression: From neurochemistry to network – A computational model

 

Neural Circuits and Systems:

#19

Mark L. Andermann, Jason Ritt, Maria A. Neimark, and Christopher I. Moore

(Harvard University and Massachusetts Institute of Technology)

Neural correlates of vibrissa resonance: Band-pass and somatotopic representation of high-frequency stimuli

 

#20

Hiroyuki Torikai and Toshimichi Saito

(Hosei University)

Pulse-coupled network of spiking neurons having quantized states

 

#21

Tara Keck, Theoden I. Netoff, and John A. White

(Boston University)

Effects of dendritic and somatic inputs on the responses of CA1 pyramidal neurons: A comparison of spike time response curves

 

#22

Theoden I. Netoff, Robert Clewley, Scott Arno, Tara Keck, and John A. White

(Boston University)

Epilepsy in small world networks

 

#23

Horatiu Voicu and J.E.R. Staddon

(Duke University and University of Memphis)

Who won? A comparison between two models of spatial navigation

 

#24

Corina Sas

(University College Dublin)

Capturing navigational rules: A connectionist-symbolic approach

 

#25

Renan W.F. Vitral

(Boston University and Federal University of Juiz de Fora)

CA3 place cells in a fixed environment: Place fields, hippocampal oscillations, behavioral correlates, and opponent processing

 

#26

T. Vieville and C. Vadot

(INRIA)

A biologically plausible trajectory generator

 

#27

T. Vieville

(INRIA)

Biologically plausible regularization mechanisms

 

#28

Benjamin Rowland and Anthony S. Maida

(University of Louisiana at Lafayette)

Novelty detection and pattern completion in a minimalist model of the hippocampus

 

#29

Daniel L. Roe

(Boston University)

Graph theory and theoretical neuroanatomy

 

#30

Anatoli Gorchetchnikov, Michael E. Hasselmo, and Massimiliano Versace

(Boston University)

KInNeSS: A new software environment for the simulations of neuronal activity

 

#31

David B. Rosen and Alan Rosen

(Machine Consciousness Inc.)

A neural net circuit model of the brain for the control of locomotive behavior

 

#32

Alan Rosen and David B. Rosen

(Machine Consciousness Inc.)

A neural systems model of the brain for the control of the somatic and autonomic functions of the body: A humanoid robotic controller

 

#33

Helge Malmgren

(Goteborg University)

Why the past is sometimes perceived, and not only remembered

 

#34

Albert S.H. Ler and Michael A. Cohen

(Boston University)

Restoration of low frequency content of filtered MSNA signal yields a better prediction of arterial pressure Mayer waves than the conventional full-wave rectification method