MEETING SCHEDULE

 

NINTH INTERNATIONAL CONFERENCE

 ON COGNITIVE AND NEURAL SYSTEMS

May 18 – 21, 2005

 

 

 

WEDNESDAY, MAY 18, 2005

Tutorials

 

Session Chair: Michele Rucci

7:30am – 8:30am

Registration

 

8:30am – 10:00am

Bruno A. Olshausen

(University of California, Davis and Redwood Neuroscience Institute)

Natural image statistics and efficient neural representation

 

10:00am – 10:30am

Coffee Break

 

10:30am – 12:00pm

Gail A. Carpenter

(Boston University)

Adaptive resonance theory

 

12:00pm – 1:30pm

Lunch

 

1:30pm – 3:00pm

Nancy Kopell

(Boston University)

Rhythms of the nervous system: Where do they come from? What are they good for?

 

3:00pm – 3:30pm

Coffee Break

 

3:30pm – 5:00pm

Andreas G. Andreou

(Johns Hopkins University)

Synthetic cortical architectures: From networked systems on a chip to distributed processing in wireless networks

 


THURSDAY, MAY 19, 2005

Invited and Contributed Talks and Poster Session I

7:00am – 8:00am

Registration

 

7:55am – 8:00am

Stephen Grossberg

(Boston University)

Welcome and Introduction

 

Session Chair: Ennio Mingolla

8:00am – 8:45am

Erik de Schutter

(University of Antwerp)

Interaction between excitability and synaptic plasticity in cerebellar Purkinje cells

 

8:45am – 9:30am

Markus Lappe

(Westfalische Wilhelms University)

Perception of visual space and object features during eye movements

 

9:30am – 10:15am

Douglas P. Munoz, Jillian H. Fecteau, Andrew H. Bell, Susan E. Boehnke, and Michael C. Dorris

(Queen's University)

Neural correlates of bottom-up and top-down biases in orienting spatial attention


10:15am – 10:45am

Coffee Break


10:45am – 11:30am

Apostolos P. Georgopoulos

(University of Minnesota Medical School and Veterans Affairs Medical Center)

Brain mechanisms of spatial cognition


11:30am – 12:15pm

Mark D’Esposito

(University of California, Berkeley)

Neural mechanisms underlying cognitive control


12:15pm – 1:00pm

Stefan Schaal

(University of Southern California)

Planning, control, and learning with motor primitives in humans and humanoids

 

1:00pm – 2:15pm

Lunch

 

2:15pm – 3:15pm

Plenary Speaker:

Robert H. Wurtz, Marc A. Sommer, and James Cavanaugh

(National Eye Institute, NIH)

Brain circuits for perception of a stable visual world

 

Session Chair: Eric Schwartz

3:15pm – 3:30pm

Brian S. Blais, Mikhail T. Frenkel, Scott R. Kuindersma, and Mark F. Bear

(Bryant University and Massachusetts Institute of Technology)

The role of structure and noise in the plasticity of the mouse visual system

 

3:30pm – 3:45pm

Piers D. Howe and Margaret S. Livingstone

(Harvard Medical School)

Binocular vision and the stereo correspondence problem

 

3:45pm – 4:00pm

Arash Yazdanbakhsh and Stephen Grossberg

(Boston University)

A laminar cortical model of binocular rivalry

 

4:00pm – 4:15pm

Pierre Bayerl and Heiko Neumann

(University of Ulm)

Towards real-time: A neuromorphic algorithm for recurrent motion segmentation

 

4:15pm – 4:30pm

Thorsten Hansen and Karl R. Gegenfurtner

(University of Giessen)

Modeling chromatic signal detection using multiple broadly tuned mechanisms

 

4:30pm – 4:45pm

Jacek Turski

(University of Houston)

Geometric Fourier analysis for computational vision: Biological and mathematical background

 

4:45pm – 5:00pm

Xianju Wang and C.H. Chen

(University of Massachusetts, Dartmouth)

Ultrasonic NDE image restoration with spatially adaptive filter for independent component analysis

 

5:00pm – 5:30pm

Coffee Break

 

5:00pm – 8:00pm

Poster Session I

 

 

FRIDAY, MAY 20, 2005

Invited and Contributed Talks

7:00am – 8:00am

Registration

 

Session Chair: Stephen Grossberg

8:00am – 8:45am

Mark F. Bear

(Massachusetts Institute of Technology and Howard Hughes Medical Institute)

How monocular deprivation shifts ocular dominance in visual cortex

 

8:45am – 9:30am  
Robert Shapley

(New York University)

Network models and ensemble activity of primary visual (V1) cortex

 

9:30am – 10:15am

Stephen Grossberg

(Boston University)

Cortical architecture and dynamics of 3D vision and figure-ground perception


10:15am – 10:45am

Coffee Break


10:45am – 11:30am

Takeo Watanabe

(Boston University)

Perceptual learning without perception is not passive and results in robust perception


11:30am – 12:15pm

David L. Sheinberg

(Brown University)

From seeing to knowing: The role of inferotemporal cortex in vision

 

12:15pm – 1:30pm

Lunch

 

Session Chair: Gail Carpenter

1:30pm – 1:45pm

Marc J.-M. Macé, Olivier Joubert, and Michčle Fabre-Thorpe

(Centre de Recherche Cerveau et Cognition)

Entry level at the superordinate level in visual categorization

 

1:45pm – 2:00pm

Arash Fazl, Stephen Grossberg, and Ennio Mingolla

(Boston University)

Invariant object learning and recognition using active eye movements and attentional control

 

2:00pm – 2:15pm

Pedro M. Rodrigues and Jaap M.J. Murre

(University of Amsterdam and University of Lisbon)

Tests of an adaptive network model for the categorization of continuous-dimension stimuli, Part II

 

2:15pm – 2:30pm

Patrick Simen, Philip Holmes, and Jonathan Cohen

(Princeton University)

Performance adaptation by a drift-diffusion-based decision making circuit

 

2:30pm – 2:45pm

Thomas Trappenberg, Michael Lawrence, and Alan Fine

(Dalhousie University)

Sequence learning in a multi-modular associative network

 

2:45pm – 3:00pm

B. Zikopoulos and H. Barbas

(Boston University)

Dimorphism of prefrontal corticothalamic projections to the inhibitory thalamic reticular nucleus in the rhesus monkey

 

3:00pm – 3:15pm

Michael E. Hasselmo and Randal A. Koene

(Boston University)

Modeling of prefrontal cortical mechanisms for decision making in behavioral tasks

 

3:15pm – 3:30pm

Jeffrey L. Krichmar, Douglas A. Nitz, Joseph A. Gally, and Gerald M. Edelman

(The Neurosciences Institute)

Characterizing hippocampal pathways in a brain-based device during a spatial memory task

 

3:30pm – 4:00pm

Coffee Break

 

Session Chair: Frank Guenther

4:00pm – 4:15pm

Milanka Stankovic, Paul Rogister, and Paul F.M.J. Verschure

(University/ETH Zurich)

The contribution of spatial information to the organization of goal-oriented behavior

 

4:15pm – 4:30pm

David M. Elder, Stephen Grossberg, and Ennio Mingolla

(Boston University)

A neural model of visually-guided steering, route selection, and obstacle avoidance

 

4:30pm – 4:45pm

Francesca C. Fortenbaugh, John C. Hicks, Lei Hao, and Kathleen A. Turano

(The Johns Hopkins University)

An internal GPS: The role of spatial representations in human navigational ability

 

4:45pm – 5:00pm

Anil K. Seth, Gerald M. Edelman, and Jeffrey L. Krichmar

(The Neurosciences Institute)

Causal connectivity analysis of neuronal dynamics during behavior

 

5:00pm – 5:15pm

Mark H. Histed and Earl K. Miller

(Massachusetts Institute of Technology)

SEF microstimulation can reorder spatial memories to specify a goal

 

5:15pm – 5:30pm

Karine Doré-Mazars, Dorine Vergilino-Perez, Thérčse Collins, Katarina Bohacova, and Cécile Beauvillain

(Université René Descartes and Centre National de la Recherche Scientifique)

Actual vs. intended eye movement signals in saccade programming: Evidence from saccadic adaptation

 

5:30pm – 5:45pm

Joost C. Dessing, C. (Lieke) E. Peper, Daniel Bullock, and Peter J. Beek

(Vrije Universiteit Amsterdam and Boston University)

A dynamical neural network for catching an approaching ball

 

5:45pm – 6:00pm

Michael Mistry, Peyman Mohajerian, and Stefan Schaal

(University of Southern California)

Learning joint space force fields during 3-D reaching movements

 

6:00pm – 9:00pm

Conference Reception

 

 

SATURDAY, MAY 21, 2005

Invited and Contributed Talks and Poster Session II

7:00am – 8:00am

Registration

 

Session Chair: Daniel Bullock

8:00am – 8:45am

Robert J. Zatorre

(McGill University and Montreal Neurological Institute)

Structure and function of the human auditory cortex: Speech and music


8:45am – 9:30am

David B. Pisoni

(Indiana University)

Perceptual learning and adaptation in speech perception and spoken word recognition

9:30am – 10:15am

Matthew Wilson

(Massachusetts Institute of Technology)

Hippocampal memory formation and reactivation  


10:15am – 10:45am

Coffee Break


10:45am – 11:30am

Elisabeth A. Murray

(National Institute of Mental Health)

Role of macaque orbital prefrontal cortex in affective processing and response selection


11:30am – 12:15pm

Leslie G. Ungerleider

(National Institute of Mental Health)

Perceptual decision-making in the human brain


12:15pm – 1:00pm

Daniel Bullock

(Boston University)

Learning processes in motivated selection of goal objects

 

1:00pm – 2:15pm

Lunch

 

Session Chair: Stephen Grossberg
2:15pm – 3:15pm

Plenary Speaker:

Christoph von der Malsburg

(Ruhr-University Bochum, University of Southern California, and Frankfurt Institute of Advanced Studies)

Learning in visual perception

 

Session Chair: Michael Cohen

3:15pm – 3:30pm

Shan Lu, David C. Mountain, and Allyn E. Hubbard

(Boston University)

A multi-compartment model of the cochlea employing outer hair cell force generator

 

3:30pm – 3:45pm

Jonathan Grainger

(University of Provence and Tufts University)

On coding the position of letters in words

 

3:45pm – 4:00pm

Claus C. Hilgetag and Simon Grant

(International University Bremen, Boston University, and City University London)

Structural model explains laminar origins of projections in cat visual cortex

 

4:00pm – 4:15pm

Marcus Kaiser

(International University Bremen)

Which constraints shape brain connectivity?

 

4:15pm – 4:30pm

Roman Borisyuk

(University of Plymouth)

Metastable states and models of persistent activity in the brain

 

4:30pm – 4:45pm

Nan-Ying Liang, P. Saratchandran, Guang-Bin Huang, and N. Sundararajan

(Nanyang Technological University)

Cognitive mental task classification using a novel on-line learning algorithm

 

4:45pm – 5:00pm

Wong Lai Ping, Alex Tay Leng Phuan, and Xu Jian

(Nanyang Technological University)

The K-means fast learning artificial neural network (KFLANN), an atomic model for hierarchical network architectures

 

5:00pm – 5:30pm

Coffee Break

 

5:00pm – 8:00pm

Poster Session II

 

 

POSTER SESSION I: Thursday, May 19, 2005

All posters will be displayed for the full day

 

Vision:

#1

Stephen Grossberg, Levin Kuhlmann, and Ennio Mingolla

(Boston University)

A neural model of 3D shape-from-texture: Multiple-scale filtering, cooperative-competitive grouping, and 3D surface filling-in

 

#2

Frouke Hermens and Michael H. Herzog

(Ecole Polytechnique Federal de Lausanne)

A one-layer Wilson-Cowan type model of visual masking

 

#3

Erica Mengotti

(University of Trieste and University of Udine)

A neural network simulation for completion of occluded angle

 

#4

Ming-Jung Seow and Vijayan K. Asari

(Old Dominion University)

Learning a perceptual manifold

 

#5

Tianzhen Wang

(Wuhan University of Technology)

A simple model for vision

 

#6

Ming Xie, Dong Guo, and Rinaldo Christian Tanumara

(Nanyang Technological University)

The essence of developmental vision

 

#7

N. Sumathi, S. Bharathi, V. Indira, and M. Sundaram

(Sri Krishna College of Engineering and Technology)

Image denoising using wavelet thresholding techniques

 

#8

L. Fang and S. Grossberg

(Boston University)

A laminar cortical model of stereogram depth, lightness, and amodal completion

 

Sensory-Motor Control:

#9

Mario Peńa Cabrera and Ismael Lopez-Juarez

(IIMAS-UNAM and CIATEQ)

Mapping visual behavior to invariant object recognition for robotic assembly tasks

 

#10

Peter Kostelník and Adrián Tóth

(Technical University of Košice)

Individual knowledge and the knowledge transfer in multi-robot team

 

#11

Hironobu Sasaki and Naoyuki Kubota

(University of Fukui and Tokyo Metropolitan University)

Behavior learning of a mobile robot with a spiking neural network

 

#12

Malachy Eaton and T.J. Davitt

(University of Limerick)

Evolution of walking behavior in a simulated humanoid robot

 

#13

Răzvan V. Florian

(Center for Cognitive and Neural Studies)

An evolved spiking neural controller for alternate object pushing by a simulated embodied agent

 

#14

Jekanthan Thangavelautham and Gabriele M.T. D’Eleuterio

(University of Toronto)

Self-organizing task decomposition using an evolvable artificial neural tissue

 

#15

Marianna Erlikh

(St. Petersburg State University)

The influences of neonatal unilateral motor cortex injury on development of motor lateralization in rats is age and side-dependent

 

#16

Matthew Szenher

(University of Edinburgh)

Learning local goal distance information

 

#17

C. Morvan and M. Wexler

(College de France)

The timing of space constancy during smooth pursuit eye movements

 

#18

Jason Satel, Thomas Trappenberg, and Raymond Klein

(Dalhousie University)

Motivational modulation of endogenous inputs to the superior colliculus

 

#19

Yasuhiro Takachi and Yasuji Sawada

(Tohoku Institute of Technology)

Study of the phase relation between hand and a predictable target with intermittent display

 

#20

Matthieu Alchourroun, Sylvain Hanneton, John Stewart, and Charles Lenay

(Université Technologíque de Compičgne and Université René Descartes)

Dynamics of action/perception coupling in the estimation of the orientation of virtual tactile shape

 

#21

Leena N. Patel, Alan Murray, and John Hallam

(University of Edinburgh and University of Southern Denmark)

Further evolution of the lamprey’s spinal neural network for increased control

 

Cognition, Planning, and Attention:

#22

Christoph Börgers, Steven Epstein, and Nancy Kopell

(Tufts University and Boston University)

Background gamma rhythmicity and attention in cortical local circuits

 

#23

A. Yu. Kuznetsova, B.P. Bezruchko, and R.C. Deth

(Saratov State University and Northeastern University)

A mechanism linking DA-induced modulation of ion channels and 40Hz oscillations during attention

 

#24

Thérčse Collins and Karine Doré-Mazars

(Université René Descartes and Centre National de la Recherche Scientifique)

Perceptual effects of voluntary and reactive saccadic adaptation

 

#25

Dominic I. Standage, Thomas P. Trappenberg, and Raymond M. Klein

(Dalhousie University)

A topographic saliency map that accounts for divided visual attention

 

#26

Amy Driscoll, Gail Musen, Nicolas Bolo, Donald C. Simonson, Caitlin Sparks, Katie Weinger, Amanda Burwood, Perry F. Renshaw, and Alan M. Jacobson

(Joslin Diabetes Center, McLean Hospital, and Brigham & Women’s Hospital)

Differences in neural correlates of working memory in individuals with and without Type 1 diabetes mellitus

 

#27

Simona Doboli and Vincent Brown

(Hofstra University)

A neural network model of creative idea generation in groups

 

#28

Kayo Sakamoto, Asuka Terai, and Masanori Nakagawa

(Tokyo Institute of Technology)

Neural network models of inductive reasoning using statistical analysis of Japanese corpora

 

#29

Yuichiro Wajima, Keiga Abe, and Masanori Nakagawa

(Tokyo Institute of Technology)

A model of insightful problem solving using chaotic neural network to explain the generation process of constraints

 

#30

D.M. Abramov and R.W.F. Vitral

(Federal University of Juiz de Fora)

Innate emergent patterns on a multilayer neural network

 

#31

R.W.F. Vitral

(Federal University of Juiz de Fora)

When hippocampal “firing fields” become “place fields”: A complementary hypothesis of hippocampal dynamics sustained by neurobiology, and the repercussions on visual navigation, hippocampal functions, and computational modeling

 

#32

Y. Chen, E. Grossman, L.C. Bidwell, D. Yurgelun-Todd, S. Gruber, D.L. Levy, K. Nakayama, and P.S. Holzman

(Harvard Medical School/McLean Hospital, Harvard University, and University of California at Irvine)

Functional reorganization of cortical activations during motion processing in schizophrenia

 

 

POSTER SESSION II: Saturday, May 21, 2005

All posters will be displayed for the full day

 

Learning and Recognition:

#1

Luis Martí, José M. Molina, Alberto Policriti, and Luciano García

(Universidad Carlos III de Madrid, Universidad de La Habana, and Universitŕ degli Studi di Udine)

VaBiART: An ART-based hybrid neural system with variable binding

 

#2

Hiroyuki Torikai, Masahide Ohki, and Toshimichi Saito

(Hosei University)

Radial basis ART network and robust measurement of input figure

 

#3

D.M.S. Martins, F.C. Oliveira, R.F. Neto, and R.W.F. Vitral

(Federal University of Juiz de Fora)

An algorithm for target recognition on a virtual world: The “stability-plasticity dilemma” revisited

 

#4

Wong Lai Ping, Alex Tay Leng Phuan, and Xu Jian

(Nanyang Technological University)

The hierarchical fast learning artificial neural network: A framework for scalable learning

 

#5

Helge Malmgren

(Göteborg University)

Learning in naturally resonant systems

 

#6

Helge Malmgren

(Göteborg University)

Memory, emotion, and brain injury

 

#7

Shekhar Pradhan, Li Qiao, and Wei Cao

(Bluefield State College, Beijing University, and NASA Glenn Research Center)

SOM for forensic fingerprint recognition

 

#8

Wei Cao and James Burghart

(NASA Glenn Research Center and Cleveland State University)

Quantum equilibrium equation: Equilibrium of multi-layer backpropagation neural network

 

#9

Dušan Medera

(Technical University of Košice)

Chromosome classification using convolutional neural networks

 

#10

K.S. Hareesha, Suryakanth V. Gangashetty, and V. Ramaswamy

(Bapuji Institute of Engineering and Technology)

Wavelet analysis for assessment of periodontal regenerative therapy

 

#11

Marek Bundzel

(Technical University of Košice)

Structural and parametrical adaptation of artificial neural networks using principles of support vector machines

 

#12

Rameswar Debnath and Haruhisa Takahashi

(The University of Electro-Communications)

A model selection method for support vector machines with Gaussian kernel

 

#13

Crina Grosan and Ajith Abraham

(Babeş-Bolyai University and Chung-Ang University)

Solving no free lunch issues from a practical perspective

 

#14

R.K. Singh

Parametric modeling of the observed systems

 

#15

Erion Hasanbelliu, Mario Aguilar, and Yair Barniv

(Jacksonville State University and NASA/Ames Research Center)

Using EMG signals to anticipate head motion for virtual environments

 

#16

Hongbin Wang and Mingzhou Song

(Queens College, CUNY)

A probability density based spike sorting method

 

Neural Circuits and Systems:

#17

Massimiliano Versace and Anatoli Gorchetchnikov

(Boston University)

Applying methods of experimental data visualization to neuronal simulation software

 

#18

Gleb Basalyga and Emilio Salinas

(Wake Forest University School of Medicine)

Neural plasticity: Response variability versus synaptic noise

 

#19

Randal A. Koene and Michael E. Hasselmo

(Boston University)

An integrate and fire neuron model of short-term memory with ordered replacement of spike patterns

 

#20

Shinji Karasawa

(Miyagi National College of Technology)

Self-organization of network on activities for intelligent behaviors

 

#21

R. Sivakumar, A. Natarajan, Y. Divya Darshini, and K. Mythili

(Sri Krishna College of Engineering and Technology)

Transient VEP analysis using phase spectrum

 

#22

B. Sengupta, J. Austin, and G.G.R. Green

(University of York)

Towards a connectionist framework of memory-emotion consolidation

 

Audition, Speech, and Language:

#23

R. Kumara Swamy and Suryakanth V. Gangashetty

(Indian Institute of Technology Madras)

Neural network models for categorization of audio data

 

#24

A. D’Ausilio, E. Altenmüller, M. Olivetti Belardinelli, and M. Lotze

(University of Rome “La Sapienza”, Hanover University of Music and Drama, and University of Tübingen)

M1 enhanced excitability induced by listening to trained piano pieces

 

#25

Oren Civier and Frank H. Guenther

(Boston University)

Simulations of feedback and feedforward control in stuttering

 

VLSI:

#26

Julius Georgiou and Andreas G. Andreou

(Johns Hopkins University)

A mixed analog/digital asynchronous processor for network models of cortical computation

 

#27

Takahide Oya, Tetsuya Asai, Ryo Kagaya, and Yoshihito Amemiya

(Hokkaido University)

Single-electronic synaptic depression

 

#28

Ryo Kagaya, Takahide Oya, Tetsuya Asai, and Yoshihito Amemiya

(Hokkaido University)

Stochastic resonance in an ensemble of single-electron neuromorphic devices

 

#29

Neil Joye, Alexandre Schmid, Tetsuya Asai, and Yusuf Leblebici

(Swiss Federal Institute of Technology and Hokkaido University)

Fault-tolerant logic gates with neuromorphic CMOS circuits

 

Industrial Applications:

#30

Safwan A. Altarazi

(Wichita State University)

Predicting the quality parameters of CO2 laser cut using artificial neural networks

 

#31

Noel Estoperez, Daisuke Takahashi, Takeshi Douzono, and Ken Nagasaka

(Tokyo University of Agriculture and Technology)

Demand and distributed generation analysis of a microgrid with the aid of an artificial neural network

 

#32

Noel Estoperez and Ken Nagasaka

(Tokyo University of Agriculture and Technology)

An artificial neural network based forecasting of micro-hydro power plant generation