MEETING SCHEDULE

 

FOURTEENTH INTERNATIONAL CONFERENCE

 ON COGNITIVE AND NEURAL SYSTEMS (ICCNS)

May 19–22, 2010

 

WEDNESDAY, MAY 19, 2010

CELEST Workshop on

TO SLEEP, PERCHANCE TO DREAM”

 

Workshop Chair: Michael Hasselmo

Department of Psychology, Boston University

 

8:00am – 8:40am

Registration

 

8:40am – 8:45am

Stephen Grossberg

(Boston University)

Conference Welcome and Introduction

 

8:45am – 8:50am

Michael Hasselmo

(Boston University)

Workshop Introduction

 

8:50am – 9:35am

Cliff Saper

(Harvard Medical School)

Sleep switches

 

9:35am – 9:45am

Q&A

 

9:45am – 10:30am

Bruce McNaughton

(University of Lethbridge)

Dynamics of memory and non-memory reactivation during slow-wave and REM sleep


10:30am – 10:40am

Q&A

 

10:40am – 11:00am

Coffee Break

 

11:00am – 11:45am

Steffen Gais

(Ludwig Maximilians University)

Cholinergic and other neurotransmitter influences on memory processing during sleep

 

11:45am – 11:55am

Q&A

 

11:55am – 12:40pm

Mark Brandon and Michael Hasselmo

(Boston University)

Modulation of grid cells and head direction cells during waking and sleep

 

12:40pm – 12:50pm

Q&A

 

12:50pm – 2:15pm

Lunch

 

2:15pm – 3:00pm

Matt Wilson

(Massachusetts Institute of Technology)

Hippocampal memory reactivation during sleep

 

3:00pm – 3:10pm

Q&A

 

3:10pm – 3:55pm

Robert Stickgold

(Harvard Medical School)
Sleep, memory, and dreams:  Beyond consolidation

 

3:55pm – 4:05pm

Q&A

 

4:05pm – 4:50pm

Erin Wamsley

(Harvard Medical School)

Memories in the sleeping brain: A function for our dreams?

 

4:50pm – 5:00pm

Q&A

 

5:00pm – 5:15pm

Discussion with all workshop speakers

 

 

 

THURSDAY, MAY 20, 2010

Invited and Contributed Speakers and Poster Session 

 

8:00am – 8:30am

Registration

 

COGNITION, LEARNING, AND CONTROL

Session Chair: Daniel Bullock

8:30am – 9:15am

Moshe Bar

(Massachusetts General Hospital, Harvard Medical School)

The proactive brain: Predictions in visual cognition

 

9:15am – 10:00am

Barry Richmond

(National Institutes of Health)                                                                                                    

Studies into the neurobiological basis of stimulus-outcome learning in monkeys

 

10:00am – 10:45am

Xiao-Jing Wang

(Yale University)

Computational neurobiology of decision making

 

10:45am – 11:15am

Coffee Break

 

11:15am – 12:00pm 

Josef Rauschecker

(Georgetown University Medical Center)

A functional and computational role for the dorsal stream in space and speech

 

12:00pm – 12:45pm

Steven Petersen

(Washington University)

Using network analysis tools to study the brain's control systems


12:45pm – 1:00pm

Discussion of invited talks

 

1:00pm – 2:15pm

Lunch

 

PLENARY LECTURE

Session Chair: Stephen Grossberg

2:15pm – 3:15pm

Earl Miller

(Massachusetts Institute of Technology)

The prefrontal cortex: Brain rhythms and cognition

 

AUDITION, SPEECH, AND LANGUAGE

Session Chair: Frank Guenther

3:15pm – 3:30pm

Heather Ames and Frank Guenther

(Boston University)

Speech motor control in apraxia of speech

 

3:30pm – 3:45pm

Uli Grasemann, Chaleece Sandberg, Swathi Kiran, and Risto Miikkulainen

(The University of Texas at Austin and Boston University)

Rehabilitation and cross-language transfer in bilingual aphasia: Towards a computational model

 

3:45pm – 4:00pm

Jagath C. Rajapakse and Xuebin Zheng

(Nanyang Technological University)

Neuronal systems involved in letter search in high-frequency and low-frequency words

 

4:00pm – 4:15pm

Motohiro Saiki and Satoshi Matsuda

(Nihon University)

Neuroevolutionary model of universal grammar

 

4:15pm – 4:30pm

Jon Wetzel and Ken Forbus

(Northwestern University)

Design Buddy: Multi-modal sketch analysis with exploratory study

 

4:30pm – 4:45pm

Estella H. Liu, Barbara A. Church, Itzel Orduna, and Eduardo Mercado III

(University of Buffalo)

Behavioral and electrophysiological effects of progressive training on auditory discrimination

 

4:45pm – 5:00pm

Elena Zinchenko, T. Yip, S. Ehrlich, K. Lon Tran, S. Levine, and S. Goldin-Meadow

(University of Chicago)

The role of gesture in learning mental rotation tasks

 

5:00pm – 8:00pm

Poster Session I

 

 

 

FRIDAY, MAY 21, 2010

Invited and Contributed Speakers and Conference Reception

 

8:00am – 8:30am

Registration

 

VISION, ATTENTION, RECOGNITION, AND ACTION

Session Chair: Stephen Grossberg

8:30am – 9:15am 

Anthony Movshon

(New York University)

Reading visual information from neuronal populations

 

9:15am – 10:00am

Carol Colby

(University of Pittsburgh)

Active vision

 

10:00am – 10:45am

Stephen Grossberg

(Boston University)

Linking What and Where in visual attention, recognition, navigation, and planning

 

10:45am – 11:15am

Coffee Break

 

11:15am – 12:00pm  

Heiner Deubel

(University of Munich)

Attention before goal-directed actions


12:00pm – 12:45pm 

Russell Poldrack

(UCLA)

Stopping ourselves: The neural basis of response inhibition

 

12:45pm – 1:00pm

Discussion of invited talks

 

1:00pm – 2:15pm

Lunch

 

PLENARY LECTURE

Session Chair: Gail Carpenter

2:15pm – 3:15pm

Leon Chua

(University of California, Berkeley)

Memristor minds

 

VISION AND IMAGE PROCESSING

Session Chair: Arash Yazdanbakhsh

3:15pm – 3:30pm

Arash Yazdanbakhsh and Simone Gori

(Boston University, Harvard Medical School, and Universita’ degli stgudi di Padova)

Accordion Grating illusion: A differential geometry approach to introduce 3D aperture problem in motion

 

3:30pm – 3:45pm

Jasmin Léveillé, Stephen Grossberg, and Massimiliano Versace

(Boston University)

How do object reference frames and motion vector decomposition emerge in laminar cortical circuits?

 

3:45pm – 4:00pm

Nicholas C. Foley, Stephen Grossberg, and Ennio Mingolla

(Boston University)

How objects and spatial attention interact

 

4:00pm – 4:15pm

Florian Raudies, Ennio Mingolla, and Heiko Neumann

(Ulm University and Boston University)

Neural mechanisms for segregating objects from ground for visual navigation


4:15pm – 4:30pm

M. Sultan M. Siddiqui and Basabi Bhaumik

(Indian Institute of Technology Delhi)

A reaction-diffusion model to develop disparity selective simple cells and disparity map in V1

 

SENSORY-MOTOR CONTROL AND ROBOTICS

Session Chair: Praveen Pilly

4:30pm – 4:45pm

Richard G. Stacey, Catherine Gross, Georgios Tsoulfas, and Sam Musallam

(McGill University)

Reward and uncertainty encoding by local field potentials in the medial intraparietal sulcus

 

4:45pm – 5:00pm

Davide Marocco and Angelo Cangelosi

(University of Plymouth)

Grounding words in actions: Experiments with the iCub humanoid robot

 

5:00pm – 5:15pm

Yoram Baram

(Technion–Israel Institute of Technology)

Gait regulation and rehabilitation by augmented reality

 

NEURAL SYSTEMS AND APPLICATIONS

Session Chair: Praveen Pilly

5:15pm – 5:30pm

Micah Richert, Jayram Moorkanikara Nageswaran, Nikil Dutt, and Jeffrey L. Krichmar

(University of California, Irvine)

Biologically plausible homeostasis and STDP: Stability and learning patterned inputs in spiking neural networks

 

5:30pm – 5:45pm

Claus C. Hilgetag and Marcus Kaiser

(Jacobs University Bremen, Boston University, Newcastle University, and Seoul National University)

Scalable hierarchical modular neural networks producing limited sustained activation patterns

 

5:45pm – 6:00pm

Donald C. Wunsch II

(Missouri University of Science and Technology)

ART advantages in engineering

 

6:00pm – 9:00pm

Conference Reception

SATURDAY, MAY 22, 2010

CELEST Workshop on

“NEUROMORPHIC COMPUTING:

FROM BRAINS TO NANOCHIPS”

 

Workshop Chair: Massimiliano Versace

Department of Cognitive and Neural Systems, Boston University

 

8:00am – 9:00am

Registration

 

8:55am – 9:00am

Massimiliano Versace

(Boston University)

Workshop Introduction

 

9:00am – 9:45am

Ralph Etienne-Cummings

(Johns Hopkins University)

Implementing a spike-based HMAX vision system with a silicon neural array

 

9:45am – 9:55am

Q&A

 

9:55am – 10:40am

Karlheinz Meier

(University of Heidelberg)

Neuromorphic computing – Are we ready for a big step?

 

10:40am – 10:50am

Q&A

 

10:50am – 11:10am

Coffee Break

 

11:10am – 11:55am

Gail A. Carpenter

(Boston University)

The ART of neuromorphic computing

 

11:55am – 12:05pm

Q&A

 


12:05pm – 12:50pm

Ennio Mingolla

(Boston University)

Neural designs for nanochip applications

 

12:50pm – 1:00pm

Q&A

 

1:00pm – 2:30pm

Lunch

 

2:30pm – 3:15pm

Discussion with all workshop speakers

 

SPATIAL MAPPING AND NAVIGATION

Session Chair: Anatoli Gorchetchnikov

3:15pm – 3:30pm

Himanshu Mhatre, Anatoli Gorchetchnikov, and Stephen Grossberg

(Boston University)

A neural model of grid cell hexagonal map formation by self-organized learning

 

3:30pm – 3:45pm

Álvaro Tejero-Cantero, Nikolaus Maier, Jochen Winterer, Genela Morris, Richard Kempter, Christian Leibold, and Deitmar Schmitz

(University of Munich, Charité-Universitätsmedizin Berlin, and Humboldt-Universität zu Berlin)

Fast excitation during sharp-wave ripples

 

LEARNING AND RECOGNITION

Session Chair: Anatoli Gorchetchnikov

3:45pm – 4:00pm

Sheila Chase

(Hunter College)

A biologically inspired maximum likelihood model for absolute identification, categorization, and generalization

 

4:00pm – 4:15pm

Haibo He and Xiaping Shen

(University of Rhode Island and Ohio University)

Multi-scale learning for complex systems: Integration of computational intelligence into smart grid

 

4:15pm – 4:30pm

Atif Hashmi and Mikko Lipasti

(University of Wisconsin, Madison)

Discovering cortical algorithms

 

4:30pm – 4:45pm

Andreas Knoblauch

(Honda Research Institute Europe GmbH)

Efficient associative computation with binary or low precision synapses and structural plasticity

 

4:45pm – 5:00pm

Aristodemos Cleanthous and Chris Christodoulou

(University of Cyprus)

How dynamical changes in the payoff matrix of the Iterated Prisoner’s Dilemma enhance the understanding of how to attain self-control behaviour

 

5:00pm – 8:00pm

Poster Session II

 

 

 

POSTER SESSION I

 Thursday, May 20, 2010

All posters will be displayed for the full day

 

 

AUDITION, SPEECH, AND LANGUAGE

#1

Anil Kumar Vuppala, Saswat Chakrabarti, and K. Sreenivasa Rao

(Indian Institute of Technology Kharagpur)

Feature mapping using neural network models for coded speech recognition

 

#2

K. Sreenivasa Rao, Anil Kumar Vuppala, Sudhin Ray, and Shashidhar G. Koolagudi

(Indian Institute of Technology Kharagpur)

Feedforward neural network models for audio segmentation

 

#3

K. Sreenivasa Rao, Anil Kumar Vuppala, and Shashidhar G. Koolagudi

(Indian Institute of Technology Kharagpur)

Neural network models for emotion recognition using glottal pulse characteristics

 

#4

K. Sreenivasa Rao, Jainath Yadav, Anil Kumar Vuppala, and Shashidhar G. Koolagudi

(Indian Institute of Technology Kharagpur)

Two stage neural network model for recognition of Indian languages from speech


#5

Maxime Parenteau, Stéphane Molotchnikoff, and Jean Rouat

(Sherbrooke University and University of Montreal)

Simple audio-visual integration for easy binding

 

#6

Robert Law, Jonathan Brumberg, and Frank Guenther

(Boston University and Harvard-MIT Speech and Hearing Bioscience and Technology Program)

Nonlinear Bayesian filters for EEG-based speech prostheses

 

#7

Alexander M. Chan, Eric Halgren, Ksenija Marinkovic, Janet M. Baker, Chad Carlson, Orrin Devinsky, Werner Doyle, Rubin Kuzniecky, Thomas Thesen, Chunmao Wang, Donald Schomer, Emad Eskandar, and Sydney S. Cash

(Massachusetts General Hospital, Harvard-MIT Division of Health Sciences and Technology, University of California, San Diego, Saras Institute, New York University, and Beth Israel Deaconess Medical Center)

Decoding multiscale word and category-specific spatiotemporal representations from intracranial EEG

 

#8

Renan Vitral and Sergio Schmidt

(UFJF-NIPAN Center for Computational Intelligence and State University of Rio de Janeiro)

Real time evaluation of brain oscillations after interferential pattern from co-activated theta/gamma band induced by auditory ERPs

 

VISION AND IMAGE PROCESSING

#9

Peter J. Fried, Seth Elkin-Frankston, Claus C. Hilgetag, R. Jarrett Rushmore, and Antoni Valero-Cabre

(Boston University and Jacobs University Bremen)

Independent modulation of phosphene threshold in primary visual and posterior parietal cortices using low frequency repetitive Transcranial Magnetic Stimulation

 

#10

Arun Ravindran

(Boston University)

Non-negative sparse coding with discriminant analysis applied to vision modeling

 

#11

Kazuki Nakada, Kenji Matsuzaka, and Takashi Morie

(Kyushu Institute of Technology)

Coarse image region segmentation performance of a region-based coupled MRF model with improved evaluation function

 

LEARNING AND RECOGNITION

#12

Sheng Chen, Yuan Cao, Haibo He, Jian Fu, and Jianlong Qiu

(Stevens Institute of Technology and University of Rhode Island)

Incremental learning with nonstationary imbalanced data stream for machine intelligence

 

#13

Shekhar Pradhan, Heather Yu, and Wei Cao

(DeVry College of New York, University of Findlay, and NASA Research Center)

Analysis of convergent speed of modified self-organization-map with varying input ordering

 

#14

Heather Yu, Shekhar Pradhan, and Wei Cao

(University of Findlay, DeVry College of New York, and West Virginia University)

Global convergence and equilibrium convergence: Convergence for B.P. algorithm

 

#15

Huynh Thuy, Dong-Chul Park, and Dong-Min Woo

(Myong Ji University)

Facial expression recognition with centroid neural network

 

#16

Vincent de Ladurantaye and Jean Rouat

(Université de Sherbrooke)

Visual object recognition by temporal association coding of hierarchical features

 

NEURAL CIRCUITS AND SYSTEMS

#17

Ruxandra L. Costea and Corneliu A. Marinov

(Polytechnic University of Bucharest)

K-WTA selection using a recurrent neural network

 

#18

Rodica Curtu

(University of Iowa)

Complex oscillatory patterns in a network of inhibitory neural populations with adaptation

 

#19

J. Dauwels, A. Cole, E. Eskandar, D. Hoock, R. Zepeda, and S. S. Cash

(Massachusetts Institute of Technology, Massachusetts General Hospital, and Harvard Medical School)

Automated localization of the seizure focus from interictal intracranial EEG

POSTER SESSION II

 Saturday, May 22, 2010

All posters will be displayed for the full day

 

 

COGNITION, PLANNING, AND ATTENTION

#1

Eleonora Vig, Michael Dorr, and Erhardt Barth

(University of Luebeck)

Predictive eye movements in dynamic natural scenes

 

#2

J. G. Bunce and H. Barbas

(Boston University)

Prefrontal pathways target inhibitory and excitatory systems in memory-related medial temporal cortices

 

#3

James L. Rose, Shoug Al Sabah, Noura Al Sabah, and Rosemary Malgas

(American University of Kuwait)

Fractal analysis of random number sequences generated by children

 

#4

Yuichiro Wajima and Masanori Nakagawa

(Tokyo Institute of Technology)

Time series data analysis of the insight problem solving process forced on cognitive constraints:Toward constructing a new cognitive model of insight problem solving

 

#5

Wei Hui

(Fudan University)

A neural dynamic model based on activation diffusion and a micro-explanation for cognitive operations

 

#6

Kairi Miyazaki and Satoshi Matsuda

(Nihon University)

Logical planning with cooperative Hopfield networks

 

SPATIAL MAPPING AND NAVIGATION

#7

Vassilis Cutsuridis and Michael Hasselmo

(Boston University)

Encoding and retrieval of spatial memory sequences during theta and ripples in a CA1 model of the hippocampus

 

#8

Haibo He

(University of Rhode Island)

Learning, association, and prediction in hierarchical adaptive dynamic programming architecture

 

#9

Louis-Emmanuel Martinet, Denis Sheynikhovich, Karim Benchenane, and Angelo Arleo

(CNRS-UPMC University of Paris)

Integrating a hippocampal and a cortical column model for spatial navigation planning

 

SENSORY-MOTOR CONTROL AND ROBOTICS

#10

G. Gamble, G. Henderson, M. Yazdani, and R. Hecht-Nielsen

(University of California, San Diego)

A model of spinomuscular motor control

 

#11

M. Yazdani, G. Gamble, G. Henderson, and R. Hecht-Nielsen

(University of California, San Diego)

Spinal neuronal network models for movement and postural goal control

 

#12

G. Henderson, M. Yazdani, G. Gamble, and R. Hecht-Nielsen

(University of California, San Diego)

The role of oscillatory networks in motor programs

 

#13

Michelle Hogle and Helen Barbas

(Boston University)

Relationship of projections from prefrontal areas 32 and 9/46 to excitatory and inhibitory neurons in the dorsal premotor and cingulate cortices

 

#14

Anne C. van Rossum, Alfons H. Salden, and Ted P. Schmidt

(Almende BV)

The interplay between cognitive senso fusion and morphodynamics

 

APPLICATIONS AND VLSI

#15

Terje Kristensen, Vemund Jakobsen, and Alvhild Alette Bjørkum

(Bergen University College)

Different visualization schemes of protein data clustering


#16

Louis-Charles Caron, Frédéric Mailhot, and Jean Rouat

(Université de Sherbrooke)

Digital hardware neural network simulator for signal processing based on spike synchronization

 

#17

Charles Wong and Max Versace

(Boston University)

Putting the dollars and sense back into financial forecasting with neural networks

 

#18

Nobuo Akou, Tetsuya Asai, and Yoshihito Amemiya

(Hokkaido University)

Towards memristor-CMOS-hybrid semiconductor devices for neural networks

 

#19

Akira Utagawa, Tetsuya Asai, and Yoshihito Amemiya

(Hokkaido University)

Stochastic resonance in neuromorphic semiconductor devices having a double-well potential

 

#20

Gessyca Tovar, Tetsuya Asai, and Yoshihito Amemiya

(Hokkaido University)

Coupling-enhanced stochastic resonance in noisy neuromorphic devices

 

REINFORCEMENT AND DECISION MAKING

#21

Leonid I. Perlovsky

(Air Force Research Laboratory and Harvard University)

Perception and abstract thinking as processes from vague to crisp

 

#22

Daniel S. Levine

(University of Texas, Arlington)

Requirements for a neural theory of probabilistic decision making